Jak czyścić rolety?

Tradycyjne firany i zasłony coraz częściej ustępują miejsca na naszych oknach różnego typu zabezpieczeniom przeciwsłonecznym. Te – obok swojego praktycznego zastosowania do ochrony przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń – spełniają także funkcję dekoracyjną. A skoro mają dekorować, to muszą być przede wszystkim czyste!

Firany i zasłony wkładało się po prostu do pralki i mokre od razu wieszało na oknie. Kurz i brud z żaluzji wystarczy zetrzeć wilgotną szmatką. A jak skutecznie czyścić rolety?

Cleaning Window Blinds

Na szczęście w większości wykonane są one już z tkanin antystatycznych, które nie przyciągają kurzu i nie są siedliskiem roztoczy ani źródłem alergenów. Aby utrzymać je w czystości wystarczy rolety co jakiś czas rozwinąć i delikatnie strzepać tkaninę od góry szczotką czy przetrzeć na sucho czystą szmatką.

czyszczenie-rolety

Bardzo łatwe do utrzymania w czystości są wbrew pozorom rolety z tkaniną plisowaną. Te oznaczone ikoną prania  można po prostu prać ręcznie w wodzie o maksymalnej temperaturze 30 stopni z dodatkiem łagodnego środka piorącego. Po wypraniu plisę dokładnie płuczemy pod bieżąca wodą. Następnie zamykamy ją i delikatnie ściskając usuwamy nadmiar wody. Potem wieszamy na oknie i zostawiamy w pozycji zamkniętej aż wyschnie. Pamiętajmy, aby od czasu do czasu ją rozwinąć i zwinąć, zapobiegniemy w ten sposób sklejeniu się tkaniny. Ważne: rolet plisowanych nie wolno prasować!

Na mokro nie czyścimy nigdy plis z tkanin metalizowanych i zaciemniających. Te przecieramy wilgotną miękką szmatką.

Küche

Aby zabezpieczenia przeciwsłoneczne służyły nam jak najdłużej musimy dbać również o odpowiedni ich odstęp od szyby, czystość okien i właściwą wentylację pomieszczeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s