Czekacie właśnie na cud narodzin i z dbałością o każdy szczegół szykujecie na przyjście potomka Wasze mieszkanie? Wasze dziecko to pełen energii maluch, który wszystkimi zmysłami odkrywa otaczający go świat? A może to już dumny przedszkolak, który potrzebuje swojego miejsca do zabawy i nauki? Czy zbuntowany nastolatek, który z własnego pokoju uczynił twierdzę i chroni tam swoją prywatność? Obojętnie w jakim wieku jest Wasze dziecko – ważne jest, aby otoczenie, w którym rośnie i rozwija się, było dostosowane do jego zmieniających się potrzeb.
Przy urządzaniu dziecięcego pokoju – obok doboru kolorów, mebli czy akcesoriów – trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią osłonę okna i postawić tu zdecydowanie na… rolety.
W pokoju noworodka czy niemowlaka idealnym rozwiązaniem będzie roleta izotermiczna. Ze względu na swoje właściwości blokujące dopływ światła i ciepła zapewni dziecku stałą temperaturę w pomieszczeniu i zaciemni pokój na czas jego snu podczas dnia. Srebrna powłoka tkaniny odbija skutecznie promienie słoneczne i nawet pod wpływem wysokiej temperatury materiał rolety nie zmienia swojego kształtu, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów oraz nie uwalnia szkodliwych dla zdrowia związków, które dziecko wdycha.
Dobrym rozwiązaniem będzie także roleta podwójna, w której zastosowano dwie tkaniny o skrajnym stopniu przejrzystości. Pierwsza, delikatna zastąpi firankę i udekoruje okno. Wpuści światło, ale nie pozwoli ciekawskim zaglądać z zewnątrz do pokoju dziecka. A kiedy przyjdzie czas na drzemkę czy zbyt intensywne słońce zacznie przeszkadzać w zabawie, można opuścić drugą tkaninę o właściwościach zaciemniających. Dwie warstwy materiału na oknie skutecznie powstrzymają przenikanie słońca i dodatkowo wygłuszą zewnętrzny hałas. Tkaninę zaciemniająca można dodatkowo wykorzystać jako ekran projekcyjny i wyświetlić dziecku bajkę.
Rolety, mimo iż zaciemniają pomieszczenia są dzięki jasnej kolorystyce optycznie lekkie, nie przytłaczają wnętrz i pasują do kolorów dziecięcych mebli czy dodatków.
W pokoju przedszkolaka, który służy mu jako miejsce zabawy, a później także nauki można już bardziej postawić na dekorację i powiesić na oknie rolety np. w kolorowe wzory. Podkreślą one dodatkowo radosny, dziecięcy charakter pokoju.
Bardzo dobrym rozwiązaniem do przesłaniania okien w pokojach dziecięcych są rolety plisowane. Ze względu na ich konstrukcję i ruchome oba profile – górny i dolny – można je dowolnie przesuwać w świetle szyby i zasłaniać tylko wybrany fragment okna.
Rolety oprócz swoich zalet dekoracyjnych są bardzo praktyczne w użytkowaniu. Łatwo je utrzymać w czystości; mają właściwości antystatyczne ( nie przyciągają i nie kumulują w sobie kurzu) przez co nadają się nawet do pokoju małego alergika.
Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wyposażone są w elementy, które nie pozwolą na utworzenie się niebezpiecznej pętli, kiedy dziecko roletę potraktuje jako kolejną zabawkę. Obok gwarancji bezpiecznego użytkowania dbają też o wygodę rodziców. Napinacz łańcuszka pozwala podnosić lub opuszczać rolety tylko jedną ręką, a na drugiej wygodnie trzymać dziecko. Konstrukcja rolet plisowanych pozwoliła w ogóle wyeliminować wolno wiszące elementy takie jak łańcuszki czy sznurki.
Kolejnym atutem i argumentem przemawiającym za wyborem rolet jest ich system szybkiego montażu bez składania. Rolety są fabrycznie złożone w całość i nie ma żadnych elementów luzem, które dziecko mogłoby w chwili nieuwagi rodziców np. połknąć. Rolety z takim systemem montażu wystarczy tylko przymocować do ramy okna – nie tracąc czasu na studiowanie instrukcji obsługi i przeznaczając go na zabawę z dzieckiem.